2024 balandžio 19 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti. Šv. Jurgio paminklas

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Jurginės prie Papilės

2012.05.03
 

      „Jurgi, paimk raktus, atrakink žemę, išleisk žolę",- taip dainuojama senoje liaudies dainoje prašant pavasario kuo greičiau ateiti. Lietuviai, žemdirbių tauta, meldėsi gamtos jėgoms, galinčioms lemti gausų derlių. Jei visi pavasario darbai nusiseks - būsi sotus visus metus. Naujesniais laikais archajiškos apeigos susipynė su krikščioniškomis. Taip Jorės, arba Pergubrio, Pergrūdžio, šventė, sutapo su Jurginėmis.

      Jurginių tradiciją prikėlė Papilės kultūros namai. Prikėlė ir naujai įtvirtino, nes šiemet buvo švenčiama jau penktą kartą. Pagyrimo žodžių verti vien už vietos suradimą. Buvusiame Augustaičių malūne, kur Algirdas Martyšius įkūręs nedidelį žirgyną, puiki erdvė: nori - koncertų klausykis, nori- pasivaikščiok, nori - gerėkis tautodailininkų ar amatininkų dirbiniais, nenori - gali vienas sėdėti ir Ventos šniokštimo klausytis. Vietos, pramogų, netikėtos balandžio šilumos pakako visiems. Todėl ir žmonių suplaukė gausybė.

      Renginį rikiavo Šeimininkas ir Šeimininkė su Dukromis (A.Martyšius, S.Vaišnorienė, V.Kupstienė, J.Rimkuvienė). Iki šiol Jurginės tebelaikomos žemdirbių, ypač arkliaganių švente. Todėl prieš išvedant arklius ant pirmos žolės, Šeimininkas po tvarto slenksčiu padėjo spyną, kad vilkams nasrus užrakintų, po to - raktus, kad arkliai bandoje neišsiskirstytų. Pagalvota ir apie bandos prieauglį: du tamsiai dažyti kiaušiniai lems, kad kumelės būtų vaisingos ir pieningos. Tikintis sulaukti gero derliaus, į žemę užkastas duonos gabalas, palaistytas gira. Smagių prietarų turėjo ir moterys: jei nori didelių galvų ir vešlių laiškų, svogūnus reikia sodinti būtent Jurgio dieną, rūtas sėjant būtina katės kojele užvaryti,- tada jos užauga garbanotos ir gražios, viščiukus  per kelnių kišką perkiši - vanagai neišpjaus. Apeigine duona ir gira pavaišinti visi renginio dalyviai. Per Jurgines sodinami medeliai ir garbinama augmenija. Išlaikyta ir ši apeigų dalis: aplankyta, apdainuota liepelė, pasodinta prieš ketvertą metų. Seniau didelę kiaušinienę lauke kepdavo tik bernai, ganantys arklius. Šįkart kiaušinienės, žuvienės, žirnių košės užteko visiems norintiems. Ir prie naktigonės laužo galėjo šėlioti visi.

       Puikų reginį, liaudiškas melodijas dovanojo keli folklorą propaguojantys kolektyvai. Vien iš Papilės trys kolektyvai: mažųjų mokinukų "Liepelė", liaudiškos muzikos kapela "Liepa", jaunimo tautinių šokių kolektyvas (vad. L.Jonaitienė, A.Erlickas, R.Juškuvienė). Dainas traukė kruopiškiai, vadovaujami B.Petrylaitės, „Volungė" iš Ventos (vad. D.Tenienė). Buvo ir iš toliau atvykusių, irgi žemaičių tradicijas skleidžiančių: folklorinių šokių kolektyvas iš Ylakių (Skuodo r.), Ryškėnų kultūros centro (Telšių r.) kaimo kapela "Judrė" (vad. V.Žitkuvienė, M. Miliauskis). Kolektyvai pagerbti padėkos raštais ir suvenyrais.
       Šventė suteikė malonių akimirkų daugybei žmonių. Ne vienas mažas berniukas ar mergaitė galės pasakoti: aš jojau ant arklio (tėveliai stebėsis - nemokamai!). Vaišės,  koncertai - irgi nemokamai. Bet visa tai turi kainą. Todėl suvenyrais ir įmonės „Papilės aguona" naminėmis pynėmis apdovanoti rėmėjai : UAB"Saerimner", kredito unija "Tikroji viltis", ūkininkai G.P. Zarembos, A.A. Kontučiai, V.Beišinas, rajono savanoriška gaisrininkų draugija. 5-osios Jurginės iš dalies buvo finansuotos Kultūros ministerijos rėmimo fondo. Padėkos žodį  A.Martyšiui ir organizatoriams tarė seniūnas A.Vaičius. Renginio pabaigoje klausėmės PUSBROLIŲ ALIUKŲ IR SESUTĖS koncerto, kurį dovanojo jaunasis ūkininkas Arvydas Martyšius.

 

            Rita Masiulienė

 

 

   

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2012.05.07 08:21
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2024 © Papilės kraštas