2019 gruodžio 8 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Juros periodo atodanga

Ventos upės slėnio šlaituose ir Jurakalnio griovoje yra 9 juros periodo uolienų atodangos. Jura vadinamas vidurinis mezozojaus eros etapas, prasidėjęs prieš 205 milijonus metų ir trukęs apie 60 milijonų metų

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

A. Martyšiaus kaimo turizmo sodyba

Kaimo turizmo sodyba „Svajoklių slėnis“

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti.

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Juros periodo atodanga

 

Ventos regioninis parkas apima Ventos slėnį ir apyslėnį Akmenės rajone. Jis užima 9610 ha plotą, kuriame yra daug gamtos ir kultūros paminklų. Ventos upės slėnio šlaituose ir Jurakalnio griovoje yra 9 juros periodo uolienų atodangos. Jura vadinamas vidurinis mezozojaus eros etapas, prasidėjęs prieš 205 milijonus metų ir trukęs apie 60 milijonų metų. Tada daugelį dabartinio Europos žemyno sričių sėmė vanduo, buvo šilta ir drėgna, vešėjo milžiniški papartynai, ilgainiui atsirado plikasėklių augalų. Juros periodo uolienose gausu to meto smulkių gyvūnų liekanų (fosilijų), kurios tik Papilės apylinkėse atsiveria žemės paviršiuje, o kitose Europos vietose glūdi 60 - 300 m gylyje. Juros periodo liekanų ypač gausu dešiniajame Ventos upės skardyje, pačioje Papilėje. Šis 120 ha ploto atodangų ruožas dar 1960m. buvo paskelbtas geologiniu draustiniu, o 1964 m. - geologiniu paminklu. Ventos regioniniame parke pagrindiniai negyvosios gamtos saugomi objektai yra juros sistemos (periodo) uolienų ir nuogulų dvi atodangos. Jose slūgso vėlyvosios juros periodo (kelovėjo ir oksfordžio amžiaus) uolienų sluoksniai.

Pirmoji atodanga yra Ventos dešiniajame pagrindiniame šlaite, apie 150 m į pietus nuo Papilės geležinkelio stoties ir apie 1,34 km į rytų šiaurryčius nuo gelžbetonio tilto per Ventos upę Papilėje. Ne kartą ši teritorija yra tvarkyta ir vėl užžėlusi sodria augmenija.     

Parėmus Europos Sąjungos fondams, parengta ir 2006 m. baigta įgyvendinti projekto „Bešeimininkių pastatų saugomose teritorijose likvidavimas, pažeistų teritorijų rekultivavimas bei objektų atkūrimas" dalis - Papilės atodangos Ventos regioniniame parke atkūrimas. Kapitališkai sutvarkyta juros atodanga tapo prieinama lankytojams, studentams, moksleivių ekskursijoms. Įrengta 21 kvadratinio metro juros periodo atodangos siena, ji nuo liūčių apsaugota medinių skiedrų stogu, akmenimis grįsta apžvalgos aikštelė su mediniais suolais, išretinti aplinkui vešėję beverčiai krūmai, šlaitai padengti velėna, skardžio šlaitai virš atodangos ir aplink ją sutvirtinti specialiu tinklu, užpilti juodžemiu ir apsodinti panoramos neužgožiančiais augalais. Atraminėmis sienelėmis ir ąžuolinių lentų grioveliu nuteka lietaus vanduo, nuo gruntinio vandens saugo lokali drenažo sistema. Ventos upės slėniu prie atodangos veda pusės kilometro takas.

Antroji atodanga - geologinis juros sistemos paminklas - Jurakalnio griovos atodanga. Griova yra Ventos kairiajame krante ir stūkso Jurakalnio griovos taip pat kairiajame šlaite. Griova toje vietoje apaugusi gausia augmenija. Ją slepia juodalksnio vainikai. Kad lengviau būtų surasti šią garsiąją atodangą, reikia nuo griovos žiočių, atsiveriančių į Ventos slėnį, paėjėti apie 75 metrus. Ji yra apie 580 m į pietų pietvakarius nuo gelžbetoninio  tilto per Ventos upę Papilėje ir apie 150 m į pietvakarius nuo buvusio malūno. Šią atodangą dabar lengviausia tyrinėti, nes ji yra griaunama griovinės erozijos. Statūs griovos šlaitai nuolat griūva, nesuspėja apaugti augmenija, kuri juos sutvirtintų. Todėl griovos kairiajame šlaite lengviausia pasiekti senuosius sluoksnius, priklausančius juros sistemai.

Įgyvendinant projektą „Bešeimininkių pastatų saugomose teritorijose likvidavimas, pažeistų teritorijų rekultivavimas bei objektų atkūrimas", Jurakalnio ir jį skiriančios griovos teritorija sutvarkyta, įrengtas medinis pėsčiųjų takas su laiptais į Jurakalnio viršūnę. Nuo Jurakalnio apžvalgos aikštelės atsiveria įspūdinga Ventos upės slėnio ir Papilės miestelio panorama su kitame krante stūksančiu mediniu buvusio malūno pastatu.

Atodangos Papilėje kiekvienais metais sulaukia būsimųjų geologų. Jie mokosi rinkti, atpažinti ir dokumentuoti suakmenėjusios juros faunos liekanas, uolienų ir mineralų pavyzdžius.

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2019 © Papilės kraštas