2021 gruodžio 2 d.

Turizmas

Bažnyčios

Papilės Šv. Juozapo bažnyčia. Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.

Gamtos paminklai

Penkiolikakamienė liepa Rudikių ąžuolas Užbrasčių ąžuolas

Jurakalnis

Į pietus nuo senųjų kapinių, kairiajame Ventos krante, stūkso išvaizdus medžiais apaugęs gūbrys, nuo skardžio atskirtas gilia griova, nueinančia į Ventos upės slėnį - tai Jurakalnis

Malūnai

Augustaičių malūnas Papartynės malūnas Papilės malūnas Pašilės malūnas Rudikių malūnas

Muziejai

Simono Daukanto memorialinis muziejus. Lazdynų Pelėdos muziejus

Paminklai

S. Daukanto paminklas. S. Daukanto kapas. Paminklas 1863-1864 m.sukilėliams Biliūniškėse. Paminklinis akmuo Užbrasčių kaime 1863 m. laisvės kovotojams atminti.

Parkai

Eglesių parkas, Kairiškių parkas, Klaišių buvusio dvaro parkas, Meškėnų buvusio dvaro parkas, Papilės parkas, Papilės vardinis ąžuolynas, Paragių parkas

Piliakalniai

Sustojus Papilėje, viename seniausių Žemaitijos miestelių, pirmiausia derėtų užkopti ant dviejų piliakalnių, tolimos istorijos liudininkų.

Apžadų kapeliai

Kelio Tryškiai - Viekšniai atkarpoje, už Kairiškių gyvenvietės, veda lauko keliukas į Apžadų kapelius.

Naujienos / Archyvas

Sveikos gyvensenos projektas

2013.10.29
 

       Rodos, visi žinome apie vitamino C ar česnako naudą, peršalimą, dažnai  gydomės liepžiedžių, čiobrelių ar aviečių arbatomis, tarsi ir visi žinome, kad vištienos sultinys puikiai apsaugo nuo peršalimų, uždegimų, mažina kraujospūdį ir stiprina imunitetą, nors kaip niekada daug yra informacijos, kad, norint būti sveikiems, reikia daug judėti, daryti mankštą, valgyti visavertį maistą, vengti streso ir stengtis į viską žvelgti pozityviai, kai reikia visa tai įgyvendinti, retam kuriam  pavyksta.
       Papilės seniūnijos neįgaliųjų klubas „Parama" kartu su projekto parneriais įgyvendinantis sveikos gyvensenos  propagavimo projektą, surengė  „Obuolio dieną". Sakoma, kad dovanoti obuolį reiškia linkėti sveikatos, todėl šio renginio tikslas buvo suteikti žinių bei rekomendacijų sveikatos saugojimo ir stiprinimo klausimais, didinant bendruomenės narių motyvaciją saugoti ją, ugdyti sveikos gyvensenos gebėjimus.
       Daugumai mūsų sveikata yra veltui gauta dovana,  kurią nuvertiname, švaistome, nesuprasdami, kad tai - turtas, kurį turėtume saugoti, branginti. Kaip tą dovaną priimsime, priklauso nuo mūsų sąmoningumo ir žinių.
       Ilgamečių tyrimų metu nustatyta, kad ilgą, sveiką, laimingą gyvenimą lemia keletas veiksnių. Daugumos tyrėjų teigimu, sveikata praktiškai priklauso nuo žmogaus, t. y. nuo jo gyvensenos.
       Sveika mityba - sudedamoji sveikos gyvensenos dalis ne tik pagerinanti sveikatą bei gyvenimo kokybę, bet ir  padedanti suvaldyti svorį.
      „Obuolio dienoje" Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros  skyriaus specialistė Diana Gedminienė priminė, jog norint, kad mityba būtų ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, būtina laikytis sveikos mitybos taisyklių. Lektorė pranešimą iliustravo „Maisto pasirinkimo piramide". Pranešėja kalbėjo apie produktus, kuriuos rekomenduojama vartoti kasdien ir kelis kartus per dieną, kokius  maisto produktus rekomenduojama vartoti rečiau ir saikingai bei kokius - retai ir mažai, kad mityba būtų tinkama ir sveika. Lektorė patarė, kad geriau
rinktis daugiau vietinių produktų, augančių pas mus darže, prie kurių skonio esame pratę, taip pat siūlė pasidomėti, ar etikete „ekologiškas" pažymėtas produktas tikrai yra ekologiškas ir sveikas, nes pastaruoju metu šiuo žodžiu verslas spekuliuoja bei siūlė įvertinti švaraus gėlo vandens teikiamą naudą žmogaus organizmui. Kadangi renginio akcentas obuolys, pranešėja atkreipė dėmesį į šių gardžių vaisių  vertingąsias savybes.
       Klausydamiesi pranešimo dalyviai galėjo įsivertinti savo šeimos mitybos tradicijų galią, įsivertinti , ar sveika tai, ką valgo ar geria ir kokį poveikį mityba (produktai) turi savijautai. 
       Projekto „Su sportu susijusių iniciatyvų ir sveikesnio gyvenimo būdo propagavimas Papilės seniūnijoje" rengėja Jolanta Irnienė supažindino renginio dalyvius su projekto įgyvendinimo I-III ketvirčio rezultatais. Pranešėja akcentavo, kad edukacinės programos išvykose yra patrauklios bendruomenei, nes metodinė medžiaga papildoma praktiniais užsiėmimais Be to bendruomenės nariai ne tik ugdo sveikos gyvensenos gebėjimus, bet ir susipažįsta su aplankytų bendruomenių gerąja patirtimi, ugdant bendruomenių verslumą, turi galimybę susipažinti su lankomos vietovės gamtos ir kultūros paveldu. Išvykos skatina bendravimą ir bendradarbiavimą. Pranešėja pasidžiaugė, kad pavyko atlikti bendruomenės sporto salės remontą (tiesa, dėl lėšų trūkumo jis liko nebaigtas). Projekto autorė pateikė sutrumpintą edukacinių programų sąvadą „Paprasti patarimai kaip sveikai gyventi".
       Po to renginio dalyviai skanavo klubiečių parengtas vaišes iš obuolių, buvo renkami trys populiariausi patiekalai. Šventės dalyviai ragavo ir obuolių tortą, ir obuolių pyragą, ir obuolių sūrį, ir bandeles su obuoliais, ir ... visko net neišvardinsi. Komisijos sprendimu prizai skirti už obuolių tortą, sūrį ir salotas, kuriuos pagamino Birutė Daunienė. Orginaliausiu patiekalu pripažinti obuolių karoliai (autorė Birutė Čiužienė).
       Šventės rengėjai nuoširdžiai dėkoja ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Kregždutė" vedėjai Marytei Bliūdžiuvienei ir „Stirniukų" bei „Saulutės" grupių auklėtiniams ir jų auklėtojoms Vidai Mažylienei, Rasai Ūžienei, meninio ugdymo pedagogei Odetai Barauskienei už programėlę apie obuoliukus. Taip pat nuoširdžiai dėkojame Papilės K. Narščiaus vardo bibliotekos vaikų dramos būrelio kolektyvui ir jų vadovėms Irenai Kinderienei ir Daliai Bagdonavičienei už spektaklį „Atsiprašau, ar Jūs ragana?!" Spektakio veikėjai dar kartą priminė, kad nereikia ieškoti stebuklų kažkur, nes jie čia šalia kiekvieno iš mūsų, tik suspėkime pastebėti:daugiau bendraukime, daugiau kalbėkimės, užsiimkime mėgstama veikla,
skubėkime duoti , bet ne imti, nuolat mokykimės.
        Džiaugiamės, kad sveikos gyvensenos ugdymu domisi jaunieji seniūnijos gyventojai. Papilės S. Daukanto gimnazijos 3 a ir 3 b klasės auklėtiniai (lydinti mokytoja Dalia Karvelytė) ne tik minė mįsles, bet ir aktyviai dalyvavo diskusijose su Visuomenės sveikatos biuro specialiste, kūrė Maisto pasirinkimo piramidę.
        Sveikos gyvensenos kūrimas nereiškia drastiškų pokyčių. Tiesa sakant, drastiški pokyčiai beveik visada žlunga, maži gyvenimo pokyčiai gali suteikti daug naudos, tad pasidomėkite, ką jau šiandien galite nuveikti, kad būtumėte sveikesni. 

          

                   Papilės seniūnijos neįgaliųjų klubo „Parama" narė Elena Stasiulienė

 

   
Paskutinį kartą atnaujinta: 2013.12.05 14:06
 

100-mečiui

Kontaktai

Akmenės rajono Papilės

seniūnijos rėmimo fondas
Kodas 153091222
J. Basanavičiaus g. 22A, Papilė,

LT-85243, Akmenės r. sav.
Tel. (8 425) 32633
El. paštas antanas@vaicius.lt

 

2009 - 2021 © Papilės kraštas